Aplicarea legii amnistiei

21 июня 2022 149

Buna ziua. Am scris două cereri privind aplicarea amnistiei in privinta mea. Am primit două răspunsuri in care scrie ca numele meu se regăsește în lista persoanelor care cad sub incidența legii menționate. Explicați-mi, va rog, cum se va aplica legea - ma vor elibera sau nu?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Din contextul întrebării se subînțelege că dvs sunteți deținut și cererea a fost înaintată față de comisia specizlă din penitenciar.

În asemenea circumstanțe v-au comunicat că este posibilă aplicarea amnistiei față de dvs, prin urmare sunteți inclus în lista persoanelor pe care comisia îi va verifica și va expedia dosarul... mai detaliat în instanța de jduecată cu solcitarea aplicării amnistiei față de dvs, deoarece instanța de judecată este cea care decide aplicarea amnistiei și eliberarea dvs în acest caz.

22 июня 2022
Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Dl. Artiom.

Chiar dacă nu veți fi eliberat, aproape la sigur trebuie să fie aplicată reducerea pedepsei. La fel urmează aceeași procedura ca și la liberarea de pedeapsa penală conform legii amnistiei. Doar că la reducerea pedepsei legea nu stabilește condiții.

22 июня 2022