Aranjamente pentru divort

21 июня 2019 91

Buna ziua. Sotul si sotia traiesc in Germania si au un copil minor. Ambii au ajuns de comun acord sa divorteze. Mama vrea sa se intoarca inapoi in Germania pentru ca copilul este nascut aici. Mama nu este asigurata financiar pentru ca copilul nu merge la gradinita. Tatal este de acord sa o intretina si pe mama pana copilul va merge la gradinita si mama se va angaja, dar in schimbul la o declaratie din partea mamei ca ea va intoarce toate cheltuielile pentru aceasta perioada nelimitata. Are dreptul tatal sa ceara aceasta declaratie de la mama? Sau el este obligat prin lege sa o intretina pe mama pana copilul va implini varsta de 3 ani si va putea merge la gradinita.

Jurist comments 1

Viorel Dodan
  • Адвокат

Tata-l are dreptul sa ceara ce vrea el , important este daca sotia este deacord cu solicitarea. In rest el este obligat sa intretina in egala masura dupa cum si ea ca mama acest copil cu pensie alimentara , iar daca copilul nu a atins virsta de 3 ani atunci... mai detaliat o sa fie obligat sa o intretina si pe ea ca fost sotie doar daca cere acest lucru.

22 февраля 2021