Are copilul nevaccinat drept de a fregventa gradinita?

7 марта 2017 99

Doresc sa-mi dau fetitele la gradinita din cauza ca nu sunt vaccinate si nu sint admise. Unde pot sa ma adresez ca sa pot da fara vaccina fetele la gradinita?

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

36. Ministerul Educaţiei, instituţiile de învăţămînt în contextul partajării angajamentului privind imunizările, precum și asigurării condițiilor sigure din punct de vedere epidemiologic de educație și instruire:
1) oferă suport în organizarea imunizării copiilor preşcolari, elevilor, studenţilor și angajaților acestor instituții în caz de efectuare a unor campanii... mai detaliat de imunizări în masă din indicații epidemice;
2) contribuie la informarea corectă a cadrului didactic şi discipolilor privind eficienţa, beneficiile şi necesitatea imunizărilor;
3) cooperează cu instituţiile medicale pentru admiterea în instituţii de educare și instruire doar a persoanelor vaccinate, conform prezentului Program, excepţie servind unele stări medicale rare, care urmează a fi constatate de medicul de familie;
4) participă la elaborarea materialelor educaționale pentru copii, adolescenți și tineri în domeniul promovării beneficiilor imunizării.
Mai mult despre politica statului in domeniul vaccinarii copiilor cititi aici: http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=367033

9 марта 2017