Are creditorul dreptul sa ridice bunurile parintilor in contul datoriei mele?

20 октября 2022 197

Buna ziua. Am o datorie in leggatura cu un credit nebancar pe care nu am achitat-o de jumatate de an. M-a sunat reprezentantul creditorului si mi-a spus ca o sa sustragă bunuri de la adresa de reședința. Acolo, insa, locuiesc părinții. Eu nu am niciun fel de bunuri. Are creditorul dreptul sa ridice bunurile parintilor in contul datoriei mele?

Jurist comments 3

  • Юрисконсульт

Buna Dumitru, nu au dreptul să râdicebunurile părințelor DVS,deoarece ei nu au nicio atribuție la creditul menționat. În cazul descris de DVS, din partea executorului s-a dat dovadă, că el a încăkcat prevederile Codul penal Articolul 327. Abuzul de putere sau abuzul de serviciu

(1) Folosirea intenţionată de către... mai detaliat o persoană publică a situaţiei de serviciu, dacă aceasta a cauzat daune în proporţii considerabile intereselor publice sau drepturilor şi intereselor ocrotite de lege ale persoanelor fizice sau juridice,

[Art.327 al.(1) sintagma „intereselor publice sau” declarată neconstituțional prin HCC33 din 07.12.17, MO27-32/26.01.18 art.4; în vigoare 07.12.17]

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 650 la 1150 unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 3 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.

(2) Aceeaşi acţiune:

a) - exclusă

b) săvîrşită de o persoană cu funcţie de demnitate publică;

b1) săvîrșită din interes material, în scopul realizării altor interese personale sau în interesul unei terţe persoane;

c) soldată cu urmări grave

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 1350 la 2350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 2 la 6 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 5 la 10 ani.

(3) Abuzul de putere sau abuzul de serviciu, săvîrşit în interesul unui grup criminal organizat sau al unei organizaţii criminale,

se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 7 ani cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 10 ani şi 15 ani.

21 октября 2022
  • Юрисконсульт

Dumitru poți apela la viberul de pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta.

21 октября 2022
  • Адвокат

.....în caz că executorul sechestrează anumite bunuri, părinții pot contesta acțiunile executorului judecătoresc în instanța de judecată și ridica sechestrul prin instanța de judecată..........

13 ноября 2022