Are dreptul executorul sa refuze sa faca retineri din salariu?

12 июля 2021 97

Buna ziua. Executorul mi-a sechestrat cardul salarial si refuza sa retina o cota din salariu sau sa achit lunar? Ce pot face in acest caz?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Buna ziua,
Doamna Mariana în cazul de față Vă sugerez să depuneți către Executor o scrisoare oficială de a vă afectua rețineri din salariu lunar conform codului de excutare și de a debloca cardul întrucît acesta este salarial si nu poate fi blocat. La scrisoare puteti anexa extrasul bancat sau certificatul... mai detaliat care denotă faptul că cardul blocat este card salarial.
Mult succes.

13 июля 2021