Are dreptul executorul sa sechestreze indemnizatia?

13 марта 2019 81

Spuneti, va rog, daca pe tata copilului e facuta indemnizatia copilului (tata are grupa de invaliditate), are dreptul executorul sa sechestreze indemnizatia? Ambii parinti nu lucreaza.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna

Tutorele/curatorul care recepționează mijloacele bănești ce sunt de fapt ale copilului său și îi aparțin ultimului, fiindu-i acordate de stat cu titlu de pensie de invaliditate, alocație, ajutor sau orice alt titlu, nu pot fi urmărite de către executorul judecătoresc.
Depuneți cerere la executor și atașați copiile actelor respective pentru ca... mai detaliat acesta sa ridice sechestrul.

13 марта 2019