Are dreptul sa ma dea in cautare dupa 3 ani (de prescriptie)?

25 апреля 2019 184

Buna ziua. Am un credit pe care nu am putut sa-l achit pana la urma. Au trecut 3 ani de atunci si executorul judecatoresc m-a dat in cautare, a fost si politia la mine acasa. Are dreptul sa ma dea in cautare dupa 3 ani?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Prescripția de 3 ani se aplica pînă la momentul adresării creditorului in judecată.
După emiterea hotărârii, de asemenea, creditorul avea termen de 3 ani sa se adreseze la executor.
Dupa ce s-a intentat procedura de executare, faptul ca au trecut 3 ani de la data când ați... mai detaliat luat cteditul - nu mai contează, si nu va elibereaza de oigatia de a restitui sumele încasate prin hotărârea judecătorească.

26 апреля 2019