Are nevoie, potrivit legii, sectorul de patrulare de un certificat ce confirmă pregătirea lui pentru a constata ca o mașină are sau nu faruri xenon?

21 ноября 2018 33

Buna ziua! Are nevoie, potrivit legii, sectorul de patrulare de un certificat ce confirmă pregătirea lui pentru a constata ca o mașină are sau nu faruri xenon? Totodată, este acesta in drept sa filmeze/ fotografieze presupusa instalație xenon la automobil cu telefonul sau personal și să nu indice această circumstanță în procesul verbal? Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Analizînd situația, ar fi corect ca agentul constatator să numească o expertiză tehnică care ar demonstra că instalația aparține unei sau altei forme, or agentul constatator puțin probabil a fi locențiat în domeniul de expertizare.
Agentul constatator poate folosi mijloace tehnice pentru a constata o situație de fapt, ne elucidarea... mai detaliat acestora în procesul verbal vine în detrimentul probatoriului care este pus la baza constatarii u ei eventuale contravenții.

22 ноября 2018