Are sens de contestat decizia organului constatator, daca amenda este deja achitata?

2 июля 2019 73

Buna ziua. Sunt vanzator si in cadrul unui control fiscal am fost amendat contraventional pentru depistarea excedentului conform 293.1.4. Pentru aceasta incalcare se prevede si atragere firmei la raspundere conform Codului Fiscal. Acum angajatorul doreste sa conteste decizia de sanctionare, dar eu am achitat amenda aplicata prin procesul-verbal, adica reiese ca am recunoscut vina. Are sens de contestat decizia organului constatator, daca amenda este deja achitata?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Nu e problemă, nici nu poate fi tratata situația ca recunoștere a învinurii atit timp cit există temei de contestare.

2 июля 2019