Are voie executorul judecatoresc sa sechestreze cardurile pentru o amenda de 500 lei si banca sa ia comision 160 lei pentru ca a fost blocat cardul?

6 июня 2018 40

Are voie executorul judecatoresc sa sechestreze cardurile pentru o amenda de 500 lei si banca sa ia comision 160 lei pentru ca a fost blocat cardul? Va multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Matei,
De fapt, executorul judecătoresc aplică sechestul pe mijloacele bănești de pe cont, ceea ce presupune că Dvs. ar trebui să puteți folosiți excedentul de mijloace bănești, iar suma „înghețată” nu o veți putea atinge.
Executorul este în drept să aplice sechestrul da pe o anumită sumă de bani nu și... mai detaliat însăși pe cont, întrucât nu are așa posibilitate legal!
Referitor la taxa ce o pretinde banca urmează să vă clarificați cu ei întrucât aveți cu acești un contract de deservire.

7 июня 2018