Are voie un părinte să ducă copilul in altă țară?

17 июня 2018 213

Buna mă numesc Eugenia. Trăiesc în concubinaj și avem o fetiță. Fetița poarta numele de familie al concubinului. Are el dreptul sa plece peste hotare de unul singur cu fetița? Și la fel - daca pot eu singura sa plec cu fetița.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Eugenia,

Da, legislația prevede posibilitatea in acest sens cu condiția unei durate de până la 3 luni, restricția fiind doar în aspectul stabilirii cu domiciliul în altă țară unde este obligatoriu acordul ambilor soți.

18 июня 2018
  • Юрисконсульт

D-na Eugenia, tot depinde cu ce scop plecaţi după hotarele ţării, sînt niuansuri.

18 июня 2018