Аренда земли

17 августа 2017 30

Хочу взять в аренду огородную землю, но у владельцев нет никаких документов на нее. Будет ли иметь юридическую силу простая расписка с подписями еще 3 посторонних лиц, или все же следует делать договор у юристов? Если да, то как все это будет происходить без документов?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Адвокат

Contractul e valabil dacă e în formă simplă scrisă.
Este probabil contractul să se considere contract de arendă, fiindcă terenul este agricol. În acest caz Legea cu privire la arenda în agricultură ( http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=312182&lang=2 ) cere în contract să fie incluse mai multe informații.
De asemenea, arendașul trebuie să înregistreze contractul... mai detaliat fie la primărie (dacă termenul e sub 3 ani) fie la OCT (dacă termenul depășește 3 ani). Însă neînregistrarea nu atrage nulitatea contractului, ci generează riscuri pentru arendaș.

18 августа 2017