Arest la domiciliu

24 сентября 2019 58

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, care este procedura de schimbare a arestului la domiciliu in alt loc de domiciliu?

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua! Pentru a schimba arestul la domiciliu in alt loc de domiciliu trebuie să depuneți o Cerere judecătorului de instrucţie sau a instanţei de judecată în modul prevăzut în art.185 şi 186 CPP al RM, în care o să indicați adresa domiciliului și cauza schimbării acestuia.

Doar că... mai detaliat să nu uitați despre restricțiile și obligațiile pevăzute în art.188 CP al RM:
alin. (3) Arestarea la domiciliu este însoţită de una sau mai multe din următoarele restricţii:
1) interzicerea de a ieşi din locuinţă;
2) limitarea convorbirilor telefonice, recepţionării şi expedierii trimiterilor poştale şi utilizării altor mijloace de comunicare;
3) interzicerea comunicării cu anumite persoane şi primirea pe cineva în locuinţa sa.

alin.(4) Persoana arestată la domiciliu poate fi supusă obligaţiilor:
1) de a menţine în stare de funcţionare mijloacele electronice de control şi de a le purta permanent;
2) de a răspunde la semnalele de control sau de a emite semnale telefonice de control, de a se prezenta personal la organul de urmărire penală sau la instanţa de judecată la timpul fixat.

alin. (5) Supravegherea executării arestării la domiciliu se efectuează de către organul învestit cu asemenea atribuţii.

alin. (6) Termenul, modul de aplicare, de prelungire a duratei şi de atac al arestării la domiciliu sînt similare celor aplicate la arestarea preventivă.

alin. (7) În caz de nerespectare de către învinuit, inculpat a restricţiilor şi obligaţiilor stabilite de către judecătorul de instrucţie sau instanţă, arestarea la domiciliu poate fi înlocuită cu arestarea preventivă de către instanţa de judecată din oficiu sau la demersul procurorului.

24 сентября 2019