Arest pe apartament

17 декабря 2019 100

Buna ziua. Tatal meu este divortat, dupa divort casa a fost impartita in jumate. Tata vrea sa imi faca donatie partea lui, dar sunt datorii la servicile comunale. Si poate fi pus arest pe apartament! Dar nu stiu unde sa ma adresezi ca sa aflu. M-am adresat la notar si mi s-a spus sa ma duc la executor sa intreb. Ideie nu am unde este. Ajutati-ma cu un sfat. Va multumesc !

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
dacă este aplicat sechestu pe imobil, puteți merge la ASP departamentul cadastru pentru a solicita un extras cadastral, sau din registrul online, în extras, va fi enunțat cine este executorul care a aplicat sechestru, datele despre executor le găsiți pe net sau Uniunea executorilor judecătorești, mergeți la el și clarificați.

18 декабря 2019
Alexandru Lungu
  • Адвокат

Dacă sunt datorii la servicii comunale, nu înseamna neapărat că aveți sechestru pe apartament, atîta timp cit nu este intentată o acțiune în instanța de judecată.

Pentru a perfecta contractul de donație, aveti nevoie de extrasul eliberat de cadastru, din care veți afla dacă este sau nu aplicat sechestru.

21 декабря 2019