Armele pneumatice trebuie păstrate în safeuri

12 января 2022 20

Buna ziua. As vrea să aflu daca armele pneumatice trebuie păstrate în safeuri (ca și armele cu foc)?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună Maxim, armele pneumatice (neletale) precum şi muniţiile aferente se păstrează la domiciliul posesorului într-un safeu sau dulap metalic, fixat de podea sau de perete, astfel
încât să fie exclus accesul persoanelor neautorizate (conform Art 24 alin 1^1 din Legea 130/2012 privind regimul armelor şi al muniţiilor cu destinaţie civilă)

Ataşez... mai detaliat mai jos link-ul acestei legi : https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=129076&lang=ro#

Succes!

12 января 2022