Art.1168 (2) al Codului Civil se aplica si bunului imobil procurat in baza contractelor de vanzare-cumparare a bunului imobil in constructie?

17 декабря 2021 55

Buna ziua. Suprafata finala a apartamentului, dupa finalizarea lucrarilor de constructie a blocului, este mai mare cu 0,59 mp decat cea indicata in contract (de 49,01 mp). Cumparatorul are dreptul sa nu achite diferenta, facand referire la art. 1168 (2) al Codului Civil?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Viorica, DVS găsiți răspuns în acela articol al Codului civil, unde este stipulat
Atunci cînd însă excedentul nu depășește a douăzecea parte din suprafața convenită, cumpărătorul nu are dreptul la rezoluțiune, dar nici nu este dator să plătească prețul excedentului.Aladar, nu pot să vă oblige să achitați diferența... mai detaliat de 0,59 m/p.

17 декабря 2021