Art.16 (2) - Codul de executare

17 сентября 2019 22

Buna ziua. Am nevoie de o interpretare a articolului 16, alineat 2 din Codul de executare: "Documentul executoriu privind urmărirea plăţilor periodice îşi menţine valabilitatea în cursul întregii perioade în care urmează să se efectueze plăţile. Termenul stabilit la alin. (1) se aplică fiecărei plăţi periodice în parte, iar curgerea lui începe de la scadenţa fiecărei plăţi."

Jurist comments 1

As dori deasemenea sa mentionez ca executorul judecatoresc a blocat o anumita suma de pe conturile mele bancare, ca urmare a unui ordin de executare emis in anul 2014, in baza deciziei judecatoresti de a onora rambursarea unui credit catre banca. Ultima plata care am efectuat-o in contul executorului judecatoresc... mai detaliat a fost in noiembrie 2014. Catre banca mi-am onorat obligatiunile in mai 2018, direct, fara a anunta executorul. Acum pot eu invoca articolul 16 (2), pentru a solicita executorului judecatoresc sa ridice blocajul de pe conturile mele bancare? Merci

18 сентября 2019