Art. 190 alin. 4 CP

5 марта 2019 311

Buna ziua! Doresc o informatie legata de art. 190 alin. 4 "Escrocherie". Am depus plângerea la.politie si persoana respectiva vrea sa ne impacam si sa returneze banii. Precizez ca inca e tot la politie cazul si au depus declaratii 2 martori, iar persoana in cauza nu s-a prezentat inca. Eu pot sa-mi retrag plângerea fara ca respectivul sa mai fie anchetat? Multumesc.

Jurist comments 2

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua, Bogdan!

Dacă e vorba de art.190 alin.(4) Cod penal atunci nu puteţi să retrageţi plângerea şi nici să vă împăcaţi. Gravitatea faptei imputate persoanei vinovate nu permite acest lucru.

Suplimentar, vedeţi art.109 Cod penal şi art.276 Cod de procedura penală.

Cu respect

5 марта 2019
  • Юрисконсульт

Dl Bogdan, persoana vinovată n-a găsit de cuviință să se prezinte la poliție, pentru a clarifica cazul, corect s-a constata de dlS. Copețchi. De la mine pot să comunic, că persoana vinovată e un escroc adevărat, fiți mau dur, altefel o să perdiți cazul.

17 марта 2019