Art. 241 v. 190 CP

1 ноября 2019 24

Bună. Curtea de Apel a decis că inculpatul este vinovat conform art. 241 CP şi trebuie să întoarcă banii părților vătămate. În acelaş timp, alt dosar cu acelaş inculpat, cu aceleaşi curcumstante de fapt, însa cu alte părti vătămate se examinează în primă instantă conform art. 190 CP. Oare nu trebuia Curtea de Apel apelul sa ia act? Cum se procedează în acest caz? Unde şi ce să invoc?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Inculpatul condamnat definitiv pe primul episod are avocat care este în cunoștință de cauză cu circumstanțele cauzei și este competent a se expune.
Fie, contractați încă un avocat.

5 ноября 2019