Art. 318 CC

14 сентября 2020 44

Buna ziua. Ce presupune art. 318 CC, mai exact eschivarea de la executare?

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Valeria, bună!

Fiecare hotărâre de judecată devine executorie la un anumit moment, în dependență de tipul acesteia. Respectiv, persoana care este obligată la anumite acțiuni printr-o hotărâre de judecată, este obligată să le execute din momentul devenirii executorii a hotărârii.

În situația în care persoana dată nu o execută, îi este aplicată... mai detaliat amenda prevăzută de art. 318 Cod contravențional pentru neexecutarea intenționată sau eschivarea de la executarea hotărârii judecătorești, și anume 1500 - 3000 lei.

Problema este că dacă se aplică această amendă, iar în continuare nu este executată hotărârea judecătorească, atunci poate fi pornit proces penal în baza art. 320 din Codul penal „Neexecutarea hotărârii instanței de judecată”, dar în această situație, amenda aplicată este deja de 27.500 - 32.500 lei sau muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

15 сентября 2020