Art. 60 alin. 1 lit. a) Cod Penal

17 сентября 2022 35

Buna! Persoana care a savarsit o infractiune usoara poate beneficia de aplicarea art. 60 Cod Penal si cum anume? Multumesc.

Jurist comments 1

Elena Botnaru
  • Адвокат-стажер

În conformitate cu prevederilor legale la care ați făcut referire acest fapt presupune liberarea de răspundere penală ca urmare a curgerii termenului de prescripție, 2 ani în cazul săvărșirii infracțiunilor ușoare.
Art. 60 alin. (1) lit.a Persoana se liberează de răspundere penală dacă din ziua săvîrşirii infracţiunii au expirat... mai detaliat 2 ani de la săvîrşirea unei infracţiuni uşoare.

17 сентября 2022