Arvuna pentru o casuta in vanzare

30 марта 2018 263

Cum cumparatorul nu are toti banii (7.500 €) pentru o casa, doresc sa primesc o arvuna ca garantie in caz ca se razgandeste. In rest - cum s-a procedez? Multumesc din suflet!

Jurist comments 3

Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare,

Arvuna reprezintă o garanţie bună pentru executarea contractului. Regulile generale ale arvunei sunt (art. 631):
1. Arvuna este o suma de bani sau un alt bun pe care o parte contractantă o dă celeilalte părţi pentru a confirma încheierea contractului şi a-i garanta executarea. În caz de dubii, suma plătită este... mai detaliat considerată avans.
2. Înţelegerea cu privire la arvună trebuie să fie întocmită în scris.
3. Arvuna se ia în calcul la executarea prestaţiei, iar în cazul în care aceasta nu s-a făcut, se restituie.
4. Dacă, pentru neexecutarea contractului, răspunde partea care a dat arvuna, aceasta rămîne celeilalte părţi. Dacă pentru neexecutarea contractului răspunde partea care a primit arvuna, ea este obligată să plătească celeilalte părţi dublul arvunei.
5. Pe lîngă cele prevăzute la alin.(1), partea care răspunde pentru neexecutarea contractului este obligată să repare celeilalte părţi prejudiciul neacoperit prin plata arvunei dacă în contract nu este prevăzut altfel.

30 марта 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
În completarea celor menționate de către Dnul Nicolae, vă sugerez să atrageți atenția la tipul actului juridic ce urmează să-l semnați cu cumpărătorul.
Vă recomand să vă adresați la un notar să încheiați acest act într-o formă notarială, totuși pentru a nu vă pomeni în situația în care dvs nu vă... mai detaliat faceți de vină că cumpărătorul se răzgândește sau nu are toți banii, și vă cere dvs să-i întoarceți suma.

31 марта 2018
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

mă alătur la cele spuse de colegii mei, menționez asupra faptului că arvuna doar la notar să o faceți, or acest (anticontract) urmează să poarte forma autentică ( autentificat notarial) a contractului de baza, acel de vînzare -cumpărare. Astfel o să evitați o situație conflictuală

31 марта 2018