As dori sa știu dacă pot lua un copil în vacanta peste hotare dacă nu este al meu

16 марта 2019 26

As dori sa știu dacă pot lua un copil în vacanta peste hotare dacă nu este al meu. Este copilul sotiei mele din prima casatorie și as dori să-l iau în vacanta peste hotare. Ce procedura trebuie făcută ca sa nu am probleme?

Jurist comments 1

Lucia Betisor
  • Параюрист
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua
La deplasarea cu copilul peste hotarele țării în scopuri de vacanță sau altele, perioada care nu va depăși 3 luni, nu necesită acordul parintelui care e lipsă.
Acordul e necesar doar in cazul în care urmeaza a fi stabilit domiciliul minorului peste hotarele țării

17 марта 2019