Aș vrea să merg copilul în afara țării la odihnă

29 мая 2019 302

Bună ziua. Aș vrea să merg copilul în afara țării la odihnă și tata nu vrea să-mi dea acordul. Copilul este minor și poartă familia tatălui, iar eu am altă familie. Cum pot face? Va rog să mă ajutați, dacă puteți!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Pentru o perioada de 3 luni dacă intenționați să călători nu aveți nevoie de acordul tatălui legea operind cu dreptul de a fi însoțit acesta de un singur reprezentant legal, astfel este de ajuns sa prezentați certificatul de naștere unde figurați ca mamă ore alt înscris și puteți liber... mai detaliat călători.

Dacă intenționați să vă mutați cu domiciliul peste hotarele țării atunci este nevoie de acordul tatălui.

30 мая 2019