Ascensor oprit de administratorul blocului

13 ноября 2019 90

Administratorul blocului are dreptul sa opreasca ascensorul din cauza ca unii locatari transporta lucruri interzise? Am sunat la compania cu ascensorul și au zis sa adresăm toate întrebările administaratorului de bloc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

De facto chiar dacă aceasta este o măsură de a curma transportarea lucrurilor interzie, administratorul pune în dificultate ceilalti locatari de buna credință.

Prin urmare o astfel de decizia poate fi luată doar de către Adunarea Generală a ACC-ului în caz contrar administratorul n-ar fi în drept să oprească ascensorul... mai detaliat deoarece periclitează interesele proprietarilor de unități.

În situația respectivă acesta ar putea sesiza organul de poliție cu o plîngere pe numele persoanelor care comit această încălcare ca să fie atrași la răspundere contravențională pe motiv că încalcă unele restricții prevăzute prin statutul ACC-ului.

13 ноября 2019