Asigurare medicala in Germania

13 июня 2020 20

Buna ziua. In 2019 am lucrat in Germania jumatate de an cu pasaport roman, la un moment dat am fost nevoit sa ma intorc in Moldova din cauza problemelor de familiie. Firma unde lucram mi-a facut asigurare medicala de stat. Eu cand m-am intors acasa nu am inchis asigurarea medicala. La moment imi vin amenzi pe adresa de resedinta in Germania. Ce risc?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Consultați un specialist din Germania, e legislația acestora, nu avem de unde cunoaște.

14 июня 2020