Asiguratorul cere sa intorc banii pe care mi i-a platit pentru reparatia automobilului

14 февраля 2023 62

Buna ziua. Detin un automobil, la care am schimbat recent placutele de inmatriculare, dar raportul de testare tehnica si asigurarea (inca valabile) nu le-am trecut pe numerele noi. Recent am avut un accident. Agentul constatator mi-a aplicat amenda si puncte de penalizare pentru ca chipurile nu as fi avut testarea tehnica. Asiguratorul cere sa intorc banii pe care mi i-a platit pentru reparatia automobilului. Ce pot face?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Viorica.

LEGE Nr. 414 din 22-12-2006 cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse de autovehicule prevede:
Articolul 29. Acţiunea de regres

Asigurătorul are dreptul să înainteze acţiune de regres persoanei răspunzătoare de producerea pagubelor atunci cînd:
f) utilizatorul autovehiculului nu dispune de certificat de revizie tehnică la momentul... mai detaliat producerii accidentului;

15 февраля 2023