Asociatia de locatari

27 ноября 2019 123

Din 1993 locuiesc intr-un bloc - coperativa (construit din mijloacele banesti ale locatarilor. La darea in exploatare, locatarii si-au luat in folosinta locuri in subsol, incaperi tehnice. Eu folosesc cu un vecin o incapere pentru gunoi. Pe parcursul acestor ani, nu au fost probleme. Insa acum sunt persoane care vor sa-l ia si scriu plangeri la politie. Nu avem dovezi ca sectoristul actioneaza in comun cu un fost coleg care a cumparat cu 2 ani in urma un apartament in acest bloc. Este inregistrata asociatia locatarilor si aceste probleme trebuie sa fie rezolvate la adunare sau la politie? Eu nu detin alta incapere decat aceasta debara de gunoi, dar in contractul de cumparare e scris ca trebuie sa detin 1/72 parte din subsol si incapere tehnica.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Aceste chestiuni se discuta si se rezolva la adunarea generala a proprietarilor.
Daca politia va amendeaza, contestati procesul verbal si aduceti ca proba acel contract.

28 ноября 2019