Asociatii unui SRL doresc sa impuna prin statut niste obligatii disproportionate

8 июля 2020 25

Asociatii unui SRL doresc sa impuna prin statut obligatia asociatului care detine o functie in cadrul SRL-ului (administrator, manager etc.) sa vanda partea sa sociala celorlati asociati sau societatii in cazul in care renunţa la functia detinuta in cadrul SRL. Este legala o astfel de obligatie? Nu aduce oare o astfel de obligatie atingere dreptului de proprietate a asociatului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Cota parte din SRL este un drept de proprietate, astfel aricare inscris care atenteaza la dreptul de proprietate nu are valoare daca e abuziv, ceia ce si se intimpla in cazul dumneavoastră.
ASP nu va înregistra asemenea modificări.

11 июля 2020