Atacare hotarare la Curtea Suprema

19 сентября 2019 14

Unde depun contestarea pentru Curtea Suprema intr-un dosar civil si care este forma demersului?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Acest tip de contestație se numește recurs. Părţile şi alţi participanţi la proces sunt în drept să declare recurs în cazul în care se invocă încălcarea esenţială sau aplicarea eronată a normelor de drept material sau procedural.

Acesta se depune la CSM în numărul de copii egal cu Nr părților... mai detaliat pe dosar și cu achitarea taxei de stat daca este prevăzute de lege.

Mai sunt o serie de nuanțe de aceea ar fi bine sa vă adresați la un avocat.

20 сентября 2019