Atașamentul copilului față de părinte

20 апреля 2019 28

Bună ziua! Spuneți-mi, vă rog, într-un proces pentru stabilirea domiciliului permanent al copilului, cum se demonstrează atașamentul copilului față de părintele care intentează procesul (dacă acesta nu locuiește momentan cu copilul și se văd rar)? Ce probe ar fi concludente? Din câte știu, copiii până la vârsta de 10 ani nu sunt audiați, și atunci cum se face în cazul copiilor de 3 ani, sau de exemplu 1 an? La 1 an nici nu pot vorbi, la 3 ani astăzi ei spun una, a doua zi spun alta...

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Valentina

Ar putea fi solicitată dispunerea efectuării unei expertize psihologice pentru a afla reacțiile acestuia în raport cu ambii săi părinți.
Dispunerea expertizei poate fi solicitată de către părți în faza de pregătire a cauzei pentru dezbateri judiciare.

20 апреля 2019