Au dreptul colectorii sa transmita scrisoare la serviciul fiscal din cauza creditului pe care il am?

27 февраля 2019 111

Am fost informata telefonic de catre colector ca din cauza ca intarzierii cu plata creditului, trimit scrisoare recomandata la serviciul vamal, serviciul fiscal si politistul de sector. Au dreptul sa faca asta? Ce urmari vor fi mai departe?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Acțiunile acestea sunt menite sa va intimideze pentru a va motiva sa achitați în termen.
Totuși, acele scrisor au dus la survenirea unor consecințe negative?
Ați fost acționata în instanță? Daca nu, atunci puteți depune o plîngere pentru acțiuni de intimidare.

28 февраля 2019