Automobil cu numere de inmatriculare straine pe timp de pandemie

15 июня 2020 350

Buna ziua. Detin automobil cu numere de inmatriculare straine. Pe 21.06.2020 se incheie termenul de aflare in tara (180 zile). Din cauza pandemiei, ma aflu in carantina si nu am posibilitatea sa scot automobilul din tara pina pe data de 23.06.2020. Intrebari: 1.Cum pot evita amenda? 2. Ce suma sunt obligat sa achit? 3. In baza carei legi pot fi amendat? 4. Este posibil ca o alta persoana (sofer) ce detine permis din Unuiunea Europeana sa traverseze granita MD-RO-MD in baza unei procuri in timp de pandemie pentru a prelungi perioada (3 ani) de aflare a autoturismului in Republica Moldova? Dupa care in baza unei declaratii sau unui act intocmit la notar, sa preiau toata raspunderea ce tine de automobilul dat, pentru a elibera soferul de raspundere.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Contactați serviciul vamal pentru a fi informat corect la toate întrebările.
Legea ce guvernează aflarea mijlocului de transport pe teritoriu MD este Codul Vamal cit si legea cu privire la introducerea si scoaterea de bunuri de pe teritoriu MD.

15 июня 2020