Automobil cu numere straine

21 мая 2019 353

Salut. Am un automobil in RM numere straine de un an si ceva, desigur ca deja expira actele, adica revizia tehnica e deja pe sfirshite, dar nu doresc sa plec peste hotare sa o fac. Pot sa o scot de la evidentza de la Politia de Frontiera, adica intr-un fel sa o dau la dezmembrare? Ca sa nu mai fiu obligat sa ies din tara!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Dvs veti fi penalizat in primul rind pentru incalcarea termenului de sedere cu o posibila sechestrare a automobilului si plasarea lui in zona libera a frontierei la parcarea cu plata pina dvs veti indeplini obligatiunea de scoatere din tara.

Totodata, dezmembrarea automobilul nu exclude proprietarul de la indeplinirea obligatiilor pe... mai detaliat care, ceea ce tine de revizia tehnica, atunci cind dezmembrati automobilul, incercati sa obtineti acte oficiale cu privire la acest fapt pentru a le prezenta institutiilor de aici si din tara straina ca masina a fost dezmembrata pentru a nu fi supusi la plata unor altor obligatiuni.

22 мая 2019