Automobil cumparat cu acte de inmatriculare falsificate/gresite

26 марта 2019 44

Buna ziua! In urma cu ceva ani in urma am procurat un automobil de la o persoana fizica. Cum se cuvine, am mers la biroul de inmatriculare a transportului auto, specialistii in cauza au efectuat toata procedura de inmatriculare a acestuia impreuna cu vanzatorul si mine (cumparatorul), cu urmatoarea achitare a serviciilor. Am incheiat procedura cu primirea unui certificat temporar a pasaportului tehnic, deoarece am solicitat primirea acestuia in plastic timp de o luna. Cu ceva timp in urma am luat hotarsrea de a vinde acest automobil si la prezentarea acestuia la biroul de inmatriculare si la procedura de re-inmatriculare mi se spune ca datele din document nu coincid cu caracteristicile automobilului, desi numarul caroseriei este prezent pe acest auto si in pasaportul tehnic. Prin urmare automobilul este imposibil de vandut/reinmatriculat. Plus la toate, persoanele competente in cadrul acestui birou unde cu ani in urma a fost cumparat si inmatriculat automobilul dat, m-au anunta ca arhiva este stearsa (se pastreaza doar 5 ani). Imi puteti spune, va rog, care ar fi actiunile pe care trebuie sa le intreprind. Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Igor,
În cazul în care datele de identificare ale mijlocului de transport totuși au fost modificate urmează sa va adresați cu o acțiune împotriva fostului proprietar și sa solicitați repararea prejudiciului sau restituirea banilor achitați acestuia!

26 марта 2019