Automobilul inmatriculat in RO retinut la parcarea politiei

4 сентября 2019 232

Buna ziua, pe data de 15 februarie am avut un accident rutier cu automobilul meu inmatriculat in RO! Pana la data cu 15 februarie masina se afla in MD doar de o saptamana. Dupa accident automobilul a fost preluat la parcarea politiei din localitate. Acum masina se afla de mai mult de 7 luni in țara. Nu am achitat vinieta si des cand trec vama, sunt luat la intrebati: unde se afla automobilul si ca a incalcat termenul de 180 de zile de aflare pe teritoriul MD. Eu le explic vameșilor ca masina este arestata de pe 15 februarie, ceea ce inseamna ca nu foloseste drumurile publice.
Intrebarea mea este: eu cu permis MD, daca primesc masina inapoi cu documente necesare care demonstreaza ca masina a fost tot acest termen in arest, pot circula mai departe in MD sau voi fi nevoit sa o scot din țara? Am circulat cu ea in țara fix o saptamana pana la accident!

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Nu e vorba de perioada cît ați circulat cu perioada de aflare sub control vamal.
Astfel, va îndemn să mergeți și să obțineți o confirmare a faptului că mașina este atestată sau sa confirme motivul imposibilitate de a scoate peste hotare. Confirmarea prezentați la serviciu vamal de urgență, contrar puteți fi... mai detaliat amendat cît și pus la plata contravalorii auto, inclusiv pe motiv că nu ați informat despre circumstanțe.

5 сентября 2019

Buna, merci pentru raspuns Vitalie. Eu de la politia din localitatea unde e retinuta masina am intrebat de o mie de ori faptul ca masina incalca termenul de aflare in țara... la care mereu primesc acelasi raspuns...”cand o sa iai masina, acolo o sa scrie ca masina a fost retinuta... mai detaliat de pe data cu tare pana la data cu tare”
Necatand la toate prin ce am trecut... ne purtand nici o vina... raman sa m-ai achit si amenzi la vama..din cauza incompetenței unelor persoane.

5 сентября 2019
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Demarați o procedură agresiva împotriva acestor indivizi, solicitați prin cerere scrisă sa va informeze cît și confirmare corespunzător despre reținere, cu solicitare de răspuns în scris.
Contrar, atacați cu plîngere.
Toate actele obținute, cu notificare corespunzătoare prin înscris, le prezentați serviciului vamal.
Nu așteptați și nu ascultați aberații.

5 сентября 2019