Automobol cu numere straine

16 декабря 2022 242

Buna ziua. Acum 5 luni am introdus in Republica Moldova un automobil cu numere lituaniene. Nu pot acum sa-l scot din tara. Actele pe automobil sunt pe numele meu. Il pot da la dezmembrari? Sau ce altceva pot face ca sa nu acumulez amenzi?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Buna ziua.

În cazul în care automobilul nu va fi scos după 180 de zile, mai devreme sau mai tîrziu Serviciul Vamal o să vă identifice, o să vă aplice o amendă usturătoare și o să vă oblige să scoateți automobilul.

În cazul lipsei automobilului (de exemplu a fost dezmembrat), Serviciul Vamal... mai detaliat o să vă oblige să achitați o suma echivalentă dreptului de import (devamare).

Astfel, vă recomand să găsiți o soluție pentru a scoate automobilul.

17 декабря 2022