Autorizatie de constructie expirata

14 апреля 2019 106

Buna! Va multumesc pentru raspuns, dar abia acum am observat ca autorizatia de constructie a casei a expirat in decembrie 2018. Ce e de facut in cazul dat? Vanzarea acestei case devine imposibila fara autorizatie?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Dna Mihaela

Vedeți ce spune în acest sens Legea privind autorizarea lucrărilor de construcție nr 163/2010.
De asemenea, trebuie sa înțelegeți ca în cazul în care vindeți o casă individuală, Dvs de fapt, vindeți terenul pe care e amplasată, iar construcția nu poate fi separată de acest bun.

Ar fi cazul ca... mai detaliat împreună cu cumpărătorul să vă consultați cu emitentul autorizației de construcție.

http://lex.justice.md/md/335823/

14 апреля 2019