Autorizatie de functionare de la primarie

28 июля 2018 228

Buna ziua! Am initiat o afacere cu confectionarea mobilei la comanda si respectiv am inchiriat spatiu pentru atelier in suburbie (Stauceni), dar adresa juridica a intreprinderii este in Chisinau. Proprietarul zice ca trebuie de luat autorizatie de la primaria localitatii. Este necesara aceasta autorizatie in cazul meu? Contabila zice ca nu stie de asa ceva, un coleg din acelasi domeniu zice ca nu am nevoie, caci el activeaza fara ea. Contractul de locatiune l-am inregistrat la fisc.

Jurist comments 1

Cristian Papanaga
  • Адвокат

Gheorghe,
rezultă că dmn. confecționți mobilă, uletrior o comercializați, fie că o reparați etc. De aceea trebuie să depuneți o notificare privind iniţierea activităţii de comerţ la Primăria în a cărei rază teritorială desfășurați activitatea. Veți completa notificarea după model, și veți atașa extrasul recent al societății, contractul de locațiune, procura... mai detaliat etc. Taxa este de 100 lei.

Este bine că ați înregistrat subidviziunea în baza contractului de locațiune. Pentru obținerea notificării se solicită ca contractul de locațiune care este pe un termen mai mare de 3 ani să fie înregistrat la Agenția Servicii Publice, serviciul cadastral teritorial.

Succese!

28 июля 2018