Avans la procurarea unui imobil

13 февраля 2020 299

Bună! Am luat decizia sa procuram un apartament prin programul Prima Casă. Am găsit imobilul și am stabilit cu agentia imobiliara sa achitam un avans de 1.000 Euro pentru a incepe formalitățile. In urma evaluării imobilului, prețul s-a micșorat, dar agenția nu dorește sa anunte proprietarul de această schimbare, deoarece noi i-am anunțat ca achitam conform evaluarii. Agentul imi propune diferite metode pentru a lua apartamentul cu prețul initial stabilit, dar diferența este de 3.000 Euro. I-am spus ca nu sunt de acord și as dori sa renunț la cumparare, la care acesta mi-a transmis ca avansul nu se restituie! Ce fac in acest caz pentru a recupera avansul? Mulțumesc.

Jurist comments 6

  • Юрисконсульт

Bună ziua Ina,

Trebuie să formulați o cerere în scris către Agenția Imobiliară prin care să solicitați avansul. Ei sunt obligați să vă restituie această sumă.

Dar trebuie de clarificat dacă această sumă este un avans sau o arvună.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

13 февраля 2020

Bună ziua!!Între timp am hotarit sa mergem mai departe cu creditul ipotecar,banca insa ne acorda doar suma conform evaluarii și nu cea stabilită initial,astfel am anuntat agentul ca banca nu ofera suma care dorim si cerem intoarcerea avansului.Acesta iarasi a mentionat ca nu se restituie,adaug ca pe acordul semnat... mai detaliat initial este termenul limită de 1luna,adica pina pe 5 martie.Ce putem face mai departe pt a recupera banii?

21 февраля 2020
  • Юрисконсульт

Putem să stabilim o întîlnire să fac cunoștință cu documentele pe care le aveți?

21 февраля 2020

Da,sigur

21 февраля 2020
  • Юрисконсульт

MOBIL: 068069745
EMAIL: arturlozovoi@icloud.com

21 февраля 2020

Dar pot si sa le anexez intr-o discutie privata!

21 февраля 2020