Avem probleme in Asociatia de locatari

10 декабря 2021 70

Buna ziua! Locuiesc intr-un imobil care candva a fost camin. Avem asociatie, dar presedinta nu si-a facut treaba cum trebuie mai multi ani si s-au acumulat datorii mari. Prin judecata sunt incasate datoriile de la cei rau-platnici, dar avem de suferit si noi, cei care nu avem datorii. Nu stim unde sa ne adresam ca sa ne numeasca un sef de asociatie. La Pretura Riscani ne spun sa ne gasim singuri, dar nu este posibil. Cum sa rezolvam aceasta problema?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. Președintele Asociației este ale la Adunarea generală a asociaților (membrilor), nu este necesar să fie numit de Pretură sau altă autoritate publică.

15 декабря 2021