Averea care deja nu exista

1 ноября 2018 45

Suntem în divorț . Am avut un depozit bancar pe care l-am închis în anul 2016. Banii i-am dat soțului pentru a plăti un imobil care după am aflat că în genere nici nu exista. Acuma la divorț el cere partajarea averii, adică aceasta suma de bani pe care eu i-am dat-o. Cum sa fac dreptate în acest caz? Am rămas și fără bani și pe lângă mai cere jumătate din suma pe care am avut-o, învinuindu-ma că i-am scos din capul meu și am ascuns banii. Cu partea mea de bani cum rămâne?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Partajul averii urmează să aibă loc din bunurile existente la moment cât și sumele de bani.

Este un caz tipic. Însă, chiar dacă regula stabileşte cote egale pentru soţi, asta nu înseamnă că această prezumţie nu poate fi combătută. Soţul care va putea dovedi că participarea sa a fost... mai detaliat mai mare poate obţine mai mult. De aceea urmează să dovediți că suma asta de bani va aparținut cu mult înainte cu un extras de la banca unde ați avut depozitul bancar. Angajați-vă un avocat daca există multe divergențe pentru a vă reprezenta interesele mai cu succes.

1 ноября 2018