Aviz către chiriaș

1 июля 2020 48

Bună ziua Spuneti-mi, va rog, cum se scrie corect un aviz recomandat către chiriaș pentru a cere evacuarea in 3 zile? Chiriașul nu vrea sa achite si nici sa plece. Mulțumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Zinaida, bună ziua!

În calitate de Locator urmează să declarați rezoluțiunea contractului de chirie și să-i oferiți acestuia un termen pentru eliberarea bunului imobil.

În cazul în care la expirarea acestui termen nu eliberează locuința va fi necesar să vă adresați în instanța de judecată din raza aflării bunului imobil cu o... mai detaliat acțiune privind evacuarea forțată și încasarea plăților restante pentru chiria bunului și datoriile acumulate la plata serviciilor de utilitate publică.

Succes.

2 июля 2020