Aviz pozitiv al comisiei pentru cetatenie

5 марта 2019 120

Buna ziua. Daca am primit raspuns la emailul meu ca dosarul a primit aviz pozitiv si urmeaza ca cererea sa fie inclusa pe un ordin, pot sa intreb cat timp dureaza de obicei de la avizare pana la emiterea ordinului? Multumesc frumos.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Liliana,
În general, Legea cetățeniei romane spune ca Autoritatea Națională pentru Cetățenie e obligată sa se expună asupra dosarului în termen de 6 luni, însă, acest termen nu se respectă.
Mai jos vedeți legea precum și celelalte acte normative ce reglementează procedura și va pot oferi un răspuns clar la întrebarea... mai detaliat Dvs.
http://cetatenie.just.ro/index.php/ro/prezentare/legislatie

5 марта 2019