Bani împrumutați

24 июля 2019 77

Bună ziua. Acum doi ani am împrumutat bani unui "bun" prieten. Aflându-ne peste hotare, i-am împrumutat de mai multe ori sume mici, pe care le scriam în caiet, i-am făcut şi transferuri bancare şi înțelegerea a fost că atunci când voi avea nevoie, îi voi cere înapoi. Aşa o fost să fie că mi-am rupt o mână şi neavând nicio sursă de venit, am cerut banii înapoi de la "bunul" prieten. De un an jumate îi tot cer, trecând şi prin greu, şi prin foame şi pe mama deja am îngropat-o, iar prietenul numai îmi promite şi m-a mai şi blocat în toate rețelele de comunicare. Suma este mare - 9.000 €. Cum pot să-mi recuperez banii şi să-l pedepsesc pe "bunul" meu prieten? Am multe dovezi şi martori (sunt chiar mai multe persoane cărora el le este dator). Merci.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Dețineți un înscris (recipisă) care confirmă faptul împrumutului semnat de acesta?
Dacă nu, atunci e foarte dificil, chiar imposibil de a obliga prin instanță de a restitui suma.

25 июля 2019