Bani imprumutati de la o persoana fizica in baza recipisei

5 сентября 2019 56

Un cunoscut de-al meu a imprumutat de la cineva 1.000 de lei, a lasat recipisa, dar nu a intors banii la data la care trebuia. Doua zile mai tarziu insa a intors jumatate de suma. Urmeaza sa trimita (de peste hotare, unde se afla) si cealalta jumatate peste cateva zile. Persoana de la care a imprumutat banii il mai poate da in judecata sau la politie, deoarece incepe sa-l santajeze si sa insiste zi de zi ca il da la politie si in instanta de judecata?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua,

Sigur poate inainta o cerere in instanta de judecata odata ce termenul de restituire a banilor nu a fost respectat. Însă mai intai el trebuie sa respecte procedura prealabila de somare.

Însă la poliție nu cred că are temei juridic să se adreseze.

O zi bună să aveți.

6 сентября 2019