Bani imprumutati fara acte

11 мая 2018 84

Am ajutat "un prieten" cu o suma foarte mare de bani fara acte. Acum doar primim amanari. Avem doar mesaje ca dovada ca are sa ne intoarca suma respectiva. Ce sanse am sa recuperez banii daca merg in instanta? Multumesc!

Jurist comments 2

Iulia Furtuna
  • Адвокат

Ana, mesajele respective pot fi utilizate drept probe intr-un proces judiciar privind restituirea datoriei, in special cele primite de la imprumutat prin care recunoaste datoria si se obliga sa o restituie pina la o anumita data. Important sa demonstrati ca anume imprumutatul a scris aceste mesaje (de ex: sms de... mai detaliat pe un numar al carui abonament este perfectat pe numele persoanei respective).

11 мая 2018
Octavian Cazac
  • Адвокат

Este recomandabil să discutați și să agreați un grafic de restituire în formă scrisă. Asta va fi probă definitivă. Dar smsurile pot fi probă, dar nu 100% sigură.

12 мая 2018