Bani luați cu împrumut cu dobândă

11 июня 2023 34

Bună ziua. Am luat o suma de bani cu împriumut cu dobândă, prin recipisă de la o persoană fizică. Am achitat câteva luni, după care am rămas însărcinată și nu am mai avut posibilitatea să achit. Dacă creditorul mă dă în judecată, ce risc? Care pot fi consecințele?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Veți fi nevoită să achitați taxa de stat (3% din suma datoriei), dobânda de întârziere și cheltuieli de avocat, în cazul în care va contracta un avocat.
Dacă nu veți achita în 30 de zile după emiterea hotărârii judecătorești, dosarul se va transmite la executorul judecătoresc.

12 июня 2023