Bar deschis in mahala care creeaza deranj locuitorilor

28 февраля 2023 31

Buna ziua. Locuiesc in sat si in mahalaua noastra a fost un magazin alimentar, care nu mai activeaza de cativa ani. Cineva a luat imobilul mentionat in chirie si a schimbat destinatia in bar de noapte. Localul in cauza deranjeaza pe toti locuitorii din mahala: clientii parcheaza automobilele unde nimeresc (inclusiv in portile oamenilor), fac galagie la ore tarzii si lasa gunoi in urma lor. Ce putem face ca sa oprim ativitatea barului? Multumesc frumos.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Una din posibilități este să înaintați plângere la poliție.

Articolul 357. Tulburarea liniştii
(1) Tulburarea liniştii în timpul nopţii, de la ora 22 pînă la ora 7, inclusiv prin cîntare cu voce ridicată, semnalizare acustică, folosire cu intensitate auditivă a aparatajului audiovizual în locuinţe sau în locuri publice, alte acţiuni similare,
se... mai detaliat sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.

1 марта 2023