Bebelus cu pasaport biometric moldovenesc

15 мая 2018 24

Buna ziua. Suntem ambii parinti cetateni romani, bebelusul de 13 luni este cu pasaport biometric moldovenesc si are 3 luni state peste hotare. Mai pot circula cu el sau trebuie sa ma intorc la 3 luni in Moldova.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
Unde e născut copilul și în ce țară vă aflați? - UE? Odată ce dvs dețineți cetățenia română și copilul la fel este cetățean român.
Perfectati actele de stare civilă ale copilului în România. Cred că trebuie să transcrieți certificatul de naștere moldovenesc în România pentru a vi se elibera certificatul... mai detaliat de naștere românesc.

15 мая 2018